Jdi na obsah Jdi na menu
 


kouzla


experiarmus-odrazí hůlku

mdlobi na tebe-omráčí protivníka

pulírexo-soupeř má pusu plnou bublinek

rictus sempra-lehtací kouzlo

sectus sempra-udělá řezné rány

krucio-mučí

imperio-ovládá

avadake dava-zabije

pouta na tebe-spoutá

vipera ivaneska-spálí

levicorpus-zvedne soupeře do vzduchu

vimgardium leviosa-zvedne

expekto patronum-víkouzlí ochranou patronu

a ránia exuma-ochromí

protego-udělá štít

bombarda maxima-udělá díru do zdi

perikulo-vistřelí červené hvězdičky

expekto patronum-vykouzlí patronu která vás chrání

 acio-přitáhne předmět

Accio Přivolávací kouzlo. Většinou se používá v kombinaci s pojmenováním přivolávaného předmětu, například accio koště. Formule pochází z latiny a znamená volám, přivolávám. Většinou se míří směrem k předmětu, kouzlo to zřejmě usnadňuje. Nevyvolává žádné efekty, světlo, paprsky ani jiskry (narozdíl od Carpe retractum). V knize se objevuje již v prvním díle, Harry jej použil např. ve čtvrtém díle, kdy si v prvním úkolu Turnaje tří škol tímto kouzlem přivolal své koště.

Aguamenti Kouzlí z hůlky fontánku vody. V Bradavicích se učí v šestém ročníku, a v šestém díle knihy se objevuje několikrát. Agua znamená španělsky voda, a pochází z latinského aqua. Mentio je latinsky prohlašuji a augmento je rozmnožuji, zvětšuji.. Objevilo se v šestém díle, když je Harry s prof. Brumbálem v jeskyni.

Alohomora Zaklínadlo sloužící k odemykání zamčených a kouzly zamčených objektů (oken, dveří atd.). Poprvé ho v knize již v prvním díle použila Hermiona Grangerová.

Amnesia Kouzlo, které způsobí ztrátu paměti. Je mírnější než Obliviate. Pochází ze slova amnézie - ztráta paměti.

Anapneo Kouzlo proti dušení. V šestém díle ho použil Horacio Křiklan na Marcuse Belbyho. Řecké slovo anapneo (αναπνεω) znamená nadechuji se.

Aparecium Zobrazí neviditelný inkoust. Z latinského apparere, což znamená objevit se, ukázat.

Ascendio Něco jako tryskový pohon. Ascendio použil Harry Potter ve čtvrtém díle když potřeboval vyskočit z jezera. Odvozeno od latinského slovesa ascendo - jít vzhůru, zdvihat se, vystoupat.

Asiusssssssssssss Voda se okamžitě přemění v páru, ale pára pak samozřejmě není nijak odolná, má vlastnosti páry přeměněné při přirozeném vypařování. Vedlejším účinkem může být chvilkové žluté zabarvení páry.

Avada kedavra Smrtící kletba. Patří mezi tři „kletby, které se nepromíjejí“ – za její použití je kouzelník poslán na doživotí do Azkabanu. Člověk, proti kterému je použita, uvidí zelené světlo, uslyší svištivý zvuk a zemře. Jediný tvor, o kterém se ví, že ji přežil, je Harry Potter. Podařilo se mu to, protože ho chránila láska jeho matky, a to přesto, že ve chvíli útoku na Harryho už byla mrtvá. Kouzlo se obrátilo proti lordu Voldemortovi, který nezemřel díky viteálům. Harrymu po kletbě zůstala jen jizva ve tvaru blesku na čele a spojení s lordem Voldemortem, který na něj přenesl část své duše.

Avis Vykouzlí ptáčky. Ve čtvrtém díle ho použil Ollivander na prověření Krumovy hůlky. V šestém díle Hermiona následně ptáčky kletbou Oppugno poštvala proti Ronovi. Formule je z latiny a znamená pták.

Arania Exumai V druhém díle ho použil poprvé Tom Marvolo Raddle proti Aragogovi, později ho Použil i Harry Potter proti pavoukům ze začarovaného lesa. Toto kouzlo působí jen na pavouky.

Aqua eructo Z hůlky vytryskne velký proud vody.

B

Balit

Formule na zabalení a složení věcí. Patří k zaklínadlům pro domácnost.

 Bombarda

Dokáže např. vyrazit dveře (použila Hermiona při záchraně Siriuse). Variantu Bombarda Maxima použila Dolores Jane Umbridgeová k probourání zdi do Komnaty nejvyšší potřeby (ve filmu, v knize se do komnaty vůbec nedostala). Kouzlo se vyskytuje pouze ve filmu, nikoli v knihách.

(Bublinové kouzlo)

Vyčaruje velkou bublinu vzduchu, v níž je například možné dýchat pod vodou. Poprvé ho použili Cedric Diggory a Fleur Delacourová ve čtvrtém díle při plnění druhého úkolu Turnaje tří kouzelnických škol.

 Brachium enmendo

Kouzlo na opravení kostí. Pokusil se ho použít Zlatoslav Lockhart ve druhém díle na Harryho zlomenou ruku. Výsledkem bylo, že Harrymu z ruky všechny kosti zmizely. Brachium znamená paže a enmendo spravuji.

C

Carpe Retractum

Přitahovací kouzlo. Z hůlky vytryskne fialový blesk a přitáhne daný předmět. Ve třetím díle ho používal Ron. Carpe znamená latinsky trhej. Retract znamená vzít zpět.

Cave inimicum

Ochranné kouzlo. Pravděpodobně varuje před příchodem nepřátel. Latinsky doslova znamená pozor na nepřátele.

Colloportus

Formule na uzamčení dveří. "Porte" ve francouzštině znamená dveře, "coller" zase lepit.

Confringo

Cokoli je touto kletbou zasaženo, vybuchne. Harrry ji použil v sedmém díle, aby unikl smrtijedům. Formule pochází z latiny a znamená rozbíjím. Funguje podobně jako Defodio.

Confundo

Matoucí kouzlo. Protivník sebou lehce škubne při zásahu tohoto kouzla a tím je zmaten a nevšímá si okolí. Hermiona Grangerová ho v 6.díle použila na Cormaka McLaggena. Confundo je v latině matu, pletu.

Conjunctivitus

Kletba zhoršující zrak. Způsobuje i bolest a použil ji Viktor Krum v prvním úkolu Turnaje tři kouzlenických škol proti samici čínského ohniváče (drak č.3). Conjunctivitis je zánět spojivek.

Cruciatus

Druhá z kleteb, které se nepromíjejí. Způsobuje bolest, která může oběti přivodit i šílenství, jak se to stalo rodičům Nevilla Longbottoma, Frankovi a Alici Longbottomovi. Formule zní crucio a latinsky znamená mučím.

D

Deferzo

Kletba způsobí okamžité zmenšení předmětu. Použil ji Naigel v pátém dílu při trénování.

Defodio

Ničící kletba za sedmého dílu.

Deletrius

Vyvolává zmizení daného předmětu. Delere znamená latinsky ničit.

Densaugeo

Způsobuje nekontrolovatelný růst zubů. Z latinského dens, což znamená zub, a augeo, což znamená zvětšuji Použil ho Draco Malfoy na přední zuby Hermiony Grangeové.

Deprimo

Propadne podlahu. V sedmém díle ho použila Hermiona aby unikli z domu Xenofiliuse Láskoráda před Smrtijedy.

 Depulso

Odpuzující kouzlo, opak kouzla Accio.

Diffindo

Rozděluje věci na víc částí. Diffindo znamená latinsky „rozštěpuji, tříštím“.

Dissendium

Otevírá sochu čarodějnice, která je vchodem do tajné chodby (o které se Harry dozvěděl z Pobertova plánku) vedoucí z Bradavic do sklepa Medového ráje v Prasinkách. Descent je anglicky sestup.

Duro

Promění cokoliv v kámen. V sedmém dílu ho použila Hermiona. Formule znamená v latině ztvrzuji, činím něco tvrdým.

Draconifors

Vytvoří dráčka také se používá k oživení draka.Také ho může ovládat.

Ducklifors

Vytvoří kachnu nebo ji oživí.

E

Enervate

Probudí člověka z bezvědomí. Samotné slovo enervate znamená anglicky „vyčerpaný, ochablý“.

Engorgio

Zvětšovací kouzlo. Protikouzlem je Reducio.Použito Bartym Skrkem (byl převlečen mnoholičným lektvarem na Pošuka Moodyho) při první hodině, když žákům předváděl kletby, které se nepromíjejí.

Episkey

Užívá se pro zhojení relativně lehkých zranění. V šestém díle tímto kouzlem Lenka Láskorádová napravila zlomený nos Harrymu. Řecky episkeui (επισκευή) znamená opravit. Ve filmu toto kouzlo použila na opravu Harryho nosu Lenka Láskorádová.

Erecto

Z příslušných součástí postaví stan. Dá se teoreticky říct, že by třeba zvedlo májku. Použila ho Hermiona v sedmém díle. Pochází z Latiny a znamená vztyčuji.

Evanesco

Odstraňovací kouzlo. Z latinského slova evanescere, které znamená zmizet. Poprvé jej použil Bill v pátém díle, aby odstranil plány, které zbyly po poradě Fénixova řádu. Variantu vipera evanesca použil ve filmu (nikoli knize) Harry Potter a tajemná komnata Severus Snape, aby nechal zmizet Malfoyem vyčarovaného hada - vipera znamená latinsky zmije.

 

Everte stativ

LAT: Everto = vyvracet. Stativus = stojící. Používá se pro odhození protivníka stranou. Řadí se mezi soubojová kouzla. Podobné kouzla jsou buď: Expelliarmus a nebo Rictusempra. Poprvé ho použil Draco Malfoy ve filmu ve druhém díle při Soubojnickém klubu na Harryho, protože ho chtěl odjakživa ve všem porazit nebo mu aspoň způsobit problémy. Ale následně mu to bylo vráceno, když odletěl trojitou vývrtkou, kterou na něj uvalil Harry pomocí lechtací kletby.

Expecto patronum

Vykouzlí patrona, ochránce v podobě zvířete, který je velmi účinný proti mozkomorům a dalším nebezpečným magickým tvorům. Podoba ochránce je charakteristická pro každého kouzelníka, ale po výrazné změně osobnosti se může změnit. Je možné do patronova zaklínadla nahrát i stručný vzkaz a doručit ho na určité místo. Poprvé se objevuje od 3. dílu kde ho použije Remus Lupin na zahnání mozkomora.A v 5. díle ho použil Harry. V 6. díle se objevuje možnost posílat po něm vzkazy.A v sedmém díle ho použil Harry proti miliona mozkomorům. Lord Voldemort, Červíček a Salazar Zmijozel nemůžou mít ochránce, protože ochránci slouží pouze proti černé magii, kterou oni používají. Expecto znamená latinsky „očekávám“, patronum znamená „ochránce (4. pád)“. Pokud je vzpomínka slabá, vystřelí paprsek světla který Mozkomora omráčí.

Podoby ochránců:

Expelliarmus

Odzbrojovací kouzlo. Člověk, který je touto kletbou zasažen, ztratí hůlku (vyletí mu z ruky), a pokud je kletba dost silná je schopna ho i udeřit či zvednout do vzduchu a odhodit. Latinsky expellemus znamená „vyháníme“. Původ je také zřejmě i ve slovu disarm, které v angličtině znamená „odzbrojit“ a arma, což je latinsky zbraň. Poprvé se toto kouzlo objevilo ve druhé knize, kdy ho použil Snape k odzbrojení Zlatoslava Lockharta v Soubojnickém klubu.

Expulso

Způsobí rozsáhlý výbuch, síly asi ručního granátu. Použil ho Smrtijed v sedmém díle. Latinsky ex je z a pulso je bouchám, tluču.

Expertonum

Ovládá ohěň. Použil ho Albus Brumbál v 6. díle ( v jeskyni kde byli pro jeden z viteálů )

Ebublio

Vytvoří bubliny.Pokud je kouzlo použito na tvora,roztrhá ho.

Feraverto

Promění živého tvora v pohár na vodu. Harryho třída se ho učila v přeměňování ve filmovém zpracování druhého ročníku. Ronovu poháru vyčarovanému z krysy zůstal ocas.

Fiendfyre

Kletba vyčaruje zložár (oheň), jenž zničí vše v okolí. Použil ji Vincent Crabbe v sedmém dílu série v Komnatě nejvyšší potřeby proti Harrymu, Hermioně a Ronovi. Kouzlo se však vymklo kontrole, zničilo Voldemortův viteál a Crabbea zabilo. Fiend fire je anglicky ďábelský oheň.

Fideliovo zaklínadlo

Ukrývací kouzlo. Pro jeho provedení je třeba důvěryhodná osoba, která jediná ví, jak skrytou věc najít. Bylo tak zamaskováno například sídlo Fénixova řádu, dům Fleur a Billa nebo také dům Potterových. Fidelis znamená latinsky „věrný, spolehlivý, oddaný“.

Finite

Ruší probíhající děje. Neslouží k odstranění následků proběhlých. Finite incantatem ruší působící kouzla. Finite je latinsky „skončete“ a incantatum je „zaklínadlo, kouzlo“. V šestém díle (film) je poněkud nelogicky použila Lenka Láskorádová a ukončila jím účinek neviditelného pláště, jednoho z nejmocnějších artefaktů série.A v sedmém díle poradila Hermiona Ronovi. Výslovnost tohoto zaklínadla je [Finýte]

Flagrate

Kouzlí ohnivé čáry ve vzduchu, slouží ke psaní do prostoru. Ohnivým X označila Hermiona dveře vedoucí do místností na odboru záhad. Formule znamená latinsky spálenina.

Flipendo

Kouzlo velmi podobné zaklínadlu Depulso. Také odhazuje předměty, slouží ale spíše pro prvňáky a druháky v Bradavicích. Flip znamená anglicky otočit, odhodit.
Toto kouzlo se objevuje pouze v hrách na motivy prvních dvou knih.

Fulgur vestis

Vykouzlí modrý blesk. Fulgur vestis latinsky znamená modrý blesk, ale protože latina píše přídavné jméno za podstatné, fulgur je blesk a vestis je modrý'

G

Geminio

Kopírovací kouzlo. V sedmém díle ho použila Herminona na výrobu duplikátu medailonku Salazara Zmijozela. Také jím byl zaklet obsah trezoru Lestrangeových, a při každém dotyku se vytvořily kopie nerozpoznatelné od originálu. V českém vydání ovšem v tomto případě nazývali kouzlo Gemino. Gemini jsou latinsky dvojčata, blíženci.

Glacius

Zmrazovací kouzlo. Lze ho použít na vodu i na zchlazení ohnivých příšer. Ve třetím díle počítačové hry ho používal Harry. V latině glacies (s e, nikoli u) znamená led.

Glisseo

Toto kouzlo je možné použít pouze na schodiště, které tím promění ve skluzavku. Účinek se dostaví okamžitě.

 

H

Herbivicus

Způsobí rychlý růst rostlin. Kouzlo bylo použito pouze ve filmu

I

Impedimenta

Překážecí kouzlo – na chvíli znehybní cíl (nebo ho taky odhodí pár metrů dozadu). Formule znamená latinsky překážky.

Imobilus

Znehybňovací kouzlo (zpomalující čas). Použila ho Hermiona ve druhém díle Proti cornwallským rarachům. Imobilní znamená nepohyblivý.

Incendio

Zapálí nebo nechá vzplanout nějaký předmět. Incendo znamená latinsky zapaluji. Ve 4. díle ho Harry použil k tomu, aby vyplaval na hladinu v 2. úkole v Černém jezeře. Přesněji ho použil na vodu aby vzdušné bublinky páry ho vynesli na hladinu.

Imperius

Kletba, která se nepromíjí. Umožňuje absolutní ovládání oběti. Někteří lidé se silnou vůlí, jako například Harry Potter, se jí dokáží vzepřít. Samotná formule zní imperio, což latinsky znamená vládnu.

Mnoho smrtijedů se po pádu Voldemorta hájilo, že bylo pod jejím vlivem, a mnoho nevinných osob skončilo v Azkabanu, protože pod jejím vlivem skutečně bylo.

Inflatus

Vytvoří barevné balonky. Pokud je kouzlo použito na tvora, roztrhá ho. Pochází z počítačové hry na motivy čtvrtého dílu. V latině znamená nafouklý.

K

Klihando

Přilepuje jazyk k patru. Vynalezl ho Princ dvojí krve.

(Klopýtací kletba)

Vyčaruje neviditelnou překážku, o kterou zakopne každý kdo jde kolem. Poprvé ji použil Draco Malfoy na Harryho, když Brumbálova armáda prchala před Umbridgeovou.

(Kletba)

Z hůlky vystřelí modrý paprsek který má sílu asi jako kdyby do vás vrazila kulečníková koule.Kletba se vyvolá pouhým lehkým švihnutím hůlky.

L

Lacarnum Inflamare

Podpalovací kouzlo. Toto kouzlo bylo použito Hermionou Graengrovou v prvním dílu, když podpálila Snaepovi plášť při Famfrpálu.

Legilimens

Umožňuje kouzelníkovi či čarodějce proniknout do mysli druhého člověka (oběti). Poprvé jsme ho mohli vidět v pátém díle, při hodinách nitrobrany. Legere je latinsky číst a mens je mysl.

Levicorpus

Kletba, která způsobí, že postižený visí za kotník hlavou dolů ve vzduchu a lze ho přemisťovat, dokud na něj není použita protikletba Liberacorpus. Vynalezl ji Princ dvojí krve jako neverbální zaklínadlo a používali ho i Smrtijedi. Levare je latinsky zvednout a corpus je tělo. Toto kouzlo jste mohli vidět v 5.díle Fénixův řád, když jeden ze Smrtijedů uhodil Lenku Láskorádovou, ta však Smrtijeda tímto kouzlem odhodila.

Liberacorpus

Protikletba ke kletbě Levicorpus, vynalezl ji též Princ dvojí krve. Liberare je latinsky uvolňovat, osvobozovat a corpus je tělo.

Locomotor

Kouzlo o mnoho silnější než Wingardium leviosa, neboť dokáže zvedat a přenášet i živé tvory a nemá efekt přenosu váhy.

Locomotor mortis

Svěrací kouzlo. V prvním díle si ho zkoušel Malfoy na Nevillovi a ten pak měl spoutané nohy k sobě a mohl jenom snožmo skákat a také to samé kouzlo se naučili Ron s Hermionou aby mohli kdyby náhodou zneškodnit Snapea, když soudcoval utkání Nebelvír x Mrzimor ve famfrpálu. Latinsky je locus místo, motor hybatel a mortis smrti (2. pád).

Lumos

Rozsvítí světlo na špičce hůlky. Na začátku 3. dílu použil Harry kouzlo lumos maxima, což je silnější varianta kouzla lumos. Opačné kouzlo je Nox. Latinsky lumen je světlo.Použito také Lumus solem kdy z hůlky vytryskne paprsek světla v prvním díle a Lumos maxima na větší světlo v třetím díle.

M

Mdloby na vás

Případně Mdloby na tebe (v originále poněkud stručnější stupefy). Rudý paprsek světla, který zasaženého uvede do mdlob a odhodí ho několik metrů daleko.

Meteolodabra negato

V originále Meteolojinx Recanto. Toto kouzlo poradil Arthur Weasley Reginaldu Cattermolovi, zaměstnaci Ministerstva kouzel, na odstranění kletby způsobující déšť v místnosti. Netušil, že to nebyl Reginald, ale jeho syn Ron zamaskovaný mnoholičným lektvarem.

Morsmordre

Vykouzlí znamení zla. Používali ji Smrtijedi na označení místa, kde provedli nějaký zločin, nejčastěji vraždu. Poprvé jse mi ji viděli ve 4. dílem kdy viděl Harry Bartyho Skrka Juniora. Mors je latinsky smrt a mordre francouzsky kousnout.

Melofors

Vyčaruje protivníkovi na hlavě dýni. - toto kouzlo nepochází z žádné knížky ani filmu o harrym potterovi, takže není od Rowlingové!!

N

Nox

Zhasne světlo na špičce hůlky, ruší kouzlo Lumos. Formule je z latiny a znamená tma.

O

Obliviate

Způsobuje ztrátu paměti. Často se používá proti mudlům, kteří viděli něco magického. Latinsky oblivisci znamená zapomenout.

 Oppugno

Použito v šestém díle. Hermiona tak poštvala hejno ptáčků vyčarovaných kouzlem avis proti Ronu Weasleymu. Formule je z latiny a znamená bojuji.

Orchideos

Způsobuje rychlý růst rostlin.

P

Petrificus totalus

Kouzlo úplného spoutání, oběť může hýbat jen očima. Hermiona ho použila proti Nevillu Longbottomovi, který chtěl trojici bránit, když v noci opouštěla kolej. Malfoy ho použil proti Harrymu v šestém díle ve vlaku do Bradavic, když zjistil, že odposlouchával jejich kupé pod neviditelným pláštěm. Petra je latinsky skála a totus je úplně.

Perikulo

Při použití vyletí z hůlky červená světlice.

Piertotum locomotor

Tímto kouzlem profesorka Minerva McGonagallová v sedmém díle oživí bradavické sochy, aby pomohly s obrannou hradu. Latinské slovo petra (z čehož je odvozené italské jméno Pier a české Petr) znamená skála. Totus je celý, locus je místo a moto je pohybovat se.

Portus

Kouzlo, které přemění jakýkoliv předmět v přenášedlo. Poprvé ho použil Albus Brumbál v pátém díle v ředitelově pracovně, po vidění napadení Artura Weaslyho hadem Naginim při plnění úkolu pro Fenixův Řád, aby dostal Weasleyovy a Harryho v pořádku na Grimmauldovo náměstí 12. Portare znamená latinsky přemísťovat.

Pouta na vás

Případně Pouta na tebe. Poutací kouzlo. Použila ho Umbridgeová v pátém díle na Kentaury. A Harry v šestém díle filmu na konci na Severuse Snapea.

Prior incantato

Odhalí předchozí kouzla, která byla hůlkou provedena. V Ohnivém poháru je takto odhaleno, že znamení zla bylo vykouzleno Harryho hůlkou. Prior je v latině „dřívější, předešlý“ a incantatum znamená „zaklínadlo, kouzlo“. Ve 4. díle se střetly sesterské hůlky Harryho Pottera a Lorda Voldemorta. Jejich jádro se spojilo mocným kouzlem, které obrátilo "Prior incantato" proti Lordu Voldemortovi a jeho znásobená verze odhalila poslední oběti Voldemortovy hůlky.

Protego

Štítové kouzlo. Je-li dost silné, může protivníka i odhodit. V sedmém díle Hermiona používá Protego totalum k ochraně místa. Profesor Filius Kratiknot během bitvy o Bradavice použil Protego horribilis, toto kouzlo také použil v sedmém díle i Severus Snape ke konci knihy, když měl na chodbě střet s Minervou MCgonagallovou. Protego nedokáže odvrátit žádnou ze tří kleteb, které se nepromíjejí. Formule znamená latinsky chráním.

(Proti-podváděcí kouzlo)

Začaruje např. brk, aby ten, kdo ho používá nemohl podvádět. Používalo se během zkoušek v Bradavicích.

Pulírexo

Formule na uklizení znečištěných míst či předmětů. Poprvé Pulírexo použila Nymfadora Tonksovápátém díle, aby umyla Hedvičinu klec.

La Carma Infla Mare

Z hůlky vystřelí proud modrých plamínků.V prvním díle ho používala Hermiona.

Q

Qecidus

Vykouzlí malý kráter

Quietus

Kouzlo pro ztlumení hlasu na původní sílu. V latině tichý.

R

 Reducio

Předmět se zmenší na svou původní velikost. Protikouzlo ke kouzlu Engorgio.

Reducto

Ničicí kouzlo. Kouzlo ve filmu po dopadnutí na živou bytost vytvoří tlakovou vlnu.Po dopadu na předmět ho rozbije nebo rozpráší. V 7. díle se Harry pokusil zníčit viteal ale nevyšlo to.

Relashio

Obranné kouzlo. Výborně se hodí proti ďasovcům. Ve čtvrtém díle ho použil Harry při plnění druhého úkolu v jezeře. V sedmém díle ho použila Hermiona k uvolnění pout. Release je anglicky uvolnit, koncovka -o či -io značí v latině první osobu jednotného čísla.

Rennervate

Posilující zaklínadlo. Opak Enervate.

Reparo

Opravovací kouzlo. Je to vůbec první kouzlo, které v knize použila Hermiona Grangerová. Už ve vlaku do Bradavic s ním opravila Harrymu páskou slepené brýle. Použila přitom formuli okulus reparo. Reparo znamená latinsky „opravuji“ a „okulus“ je „oko“.

Repellentus

Kouzlo na odpuzení vody. Ve třetím díle ho použila Hermiona na Harryho brýle při zápasu proti Mrzimoru.

Repello mudletum

Udržuje mudly od místa, které bylo tímto kouzlem zabezpečeno. Hermiona ho používala v sedmém díle k zabezpečení místa, kde stanovali.

Revelio

Odhalující kouzlo. Revelo je latinsky odhaluji. Specialis revelio odhaluje, je-li daný předmět kouzelný. V šestém díle ho Hermiona použila na Harryho učebnici Přípravy lektvarů pro pokročilé, ale nic se nestalo. Specialis znamená latinsky zvláštní. Homenum revelio odhaluje přítomnost lidí. V sedmém díle ho Hermiona použila v domě číslo dvanáct na Grimmauldově náměstí, ale nic se nestalo (dům byl prázdný). Homo je latinsky člověk.

Rictusempra

Lechtací kletba. Harry ji použil v soubojnickém klubu proti Dracu Malfoyovi a ten poté lehl na zem a svíjel se v křečích smíchem. Latinsky rictus znamená ústa a semper je stále.je podobné jako Everte stativ.

Riddikulus

Zesměšní cíl kouzla, používá se proto k zahnání bubáka. Bubák je tvor živící se strachem, bere proto na sebe podobu, která oběť co nejvíc vyděsí. Když se toto kouzlo učilo v hodině obrany proti černé magii, Nevillův bubák se proměnil v profesora Severuse Snapea a po použití tohoto kouzla měl na sobě oblečení Nevillovy babičky. Formule v latině znamená „směšný“. K úspěšnému provedení kouzla je nutné si představit něco směšného.

 S

Salvio hexia

Ochranné kouzlo, Hermiona ho v sedmém díle používala k zabezpečení místa kde stanovali.

Sectumsempra

Řezací kouzlo. Harry ho našel v knize lektvarů po Princi dvojí krve (Snape). Koho kouzlo zasáhne toho pořeže.

Serpensortia

Vykouzlí hada - serpente je z latiny (italštiny a následně mnoha jazyků) a značí hada. Sortie je z francoužštiny a znamená „východ“, anglicky sortie znamená „bojový výpad“.

Na radu Severuse Snapea ho ve druhém díle knihy v soubojnickém klubu použil Draco Malfoy na Harryho Pottera. Harry místo kouzel mimovolně poprvé použil hadí jazyk (svou schopnost mluvit s hady).

Silencio

Utišuje, tiší. Formule znamená španělsky ticho.

Sonorus

Kouzlo, po kterém se stává hlas hlasitější. Formule je z latiny a znamená hlasitý. Používal ho například Ludo Pytloun při komentování Mistrovství světa ve famfrpálu.

Sponglefoune

Trampolínové kouzlo, z koberců dělá jakési trampolíny. Ve třetím a ve většině druhého dílu počítačové hry ho používalala celá parta (Harry, Ron a Hermiona). Přesněji se toto kouzlo vyslovuje [Spandrfál]

Specialis revelio

viz Revelio

System apelio

Kouzlo, které působí podobně jako Alohomora. Použil ho Tom Rojvol Raddle k otevření Hagridovy bedny s Aragogem.

Š

Ševelissimo

Všem nežádoucím osobám v okolí zaplňuje uši nevysledovatelným šumem, takže je možné mluvit bez obav, že jste zaslechnuti. Toto kouzlo vynalezl Princ dvojí krve a poprvé se objevilo v šestém díle.

T

Tarantalegra

Kouzlo, které přinutí protivníka stepovat. Tarantella je italský tanec a allegro je v hudbě výraz pro rychle.

Tergeo

Na začátku šestého dílu použila Hermiona toto kouzlo, aby Harrymu smyla krev z obličeje. Formule znamená latinsky čistím.

Tumry Tinfrangere

S tímto kouzlem jste se mohli setkat ve 2. díle na hodině Svatoslava Lokhara, když na žáky vypustil Rarachy jeden z rarachů vzal Lokharovy húlku a vyslovil toto kouzlo, aby přetrhl řetěz na kterém vysela kostra velkého dinosaura. Z latiny znamená kouzlo jiskro přesekni.

U

Ukaž mi cestu

Hůlka se natočí směrem k severu

V

(Věková hranice)

Vytvoří věkovou hranici, kterou nemůže překročit žádný člověk, kterému není např. 17. Věkovou hranici použil Albus Brumbál ve čtvrtém díle kolem Ohnivého poháru, aby zajistil, že se nepřihlásí nikdo pod 17 let. Dvojčata Fred a George Weasleyovi se ho pokusili obelstít použitím postaršovacího lektvaru, ale marně.

Vipera Evanesco

Kouzlo na zničení živých tvorů, například zvířat. Je bezpečné a narozdíl od kletby Avada Kedavra povolené, i když živý cíl rovnou zničí zaživa (bez zabití). Poprvé ho použil Severus Snape ve druhém díle v Soubojnickém klubu ve filmu, když chtěl Harryho ochránit před hadem, kterého na něj poštval Malfoy. Viper je anglicky zmije a evanescence je zmizení. Je možné, že kouzlo prostě hada přemístilo někam jinam nebo že kouzlo je protikouzlem ke kouzlu Serpentsortia. Ve filmu ovšem had jenom shoří.

Vitaglacius

Kouzlo, které okamžitě zmrazí vodu, vzniklý led však nemá žádnou odolnost vůči teplotě prostředí, ve kterém se nachází. Pokud je v teplotě vyšší než 0 °C, rozpouští se.

Voateaceterain

Toto kouzlo poprvé a naposled použil profesor Lockhart na hada, kterého proti Harrymu v druhém díle v soubojnickém klubu použil Draco Malfoy. Toto kouzlo funguje pouze na zvířata a dělá je mnohem hrůzostrašnější a silnější.

Voluma Tesamentum

Slouží ke zmizení krve a k mírnému vyléčení krvavých ran, má podobný účinek jako slzy ptáka Fenixe, poprvé ho použil profesor Snape k vyléčení Malfoyových ran.

W

Wingardium leviosa

Způsobuje levitaci předmětů. Ke kouzlu je kromě slov nutný pohyb hůlkou: švihnout a přiklepnout (ve filmu švihnout a mávnout). Jako první z Harryho ročníku se ho naučila Hermiona, za což profesor Filius Kratiknot udělil Nebelvíru body. Odvozeno od latinského slova levis, což znamená „lehký“ (odtud slovo levitace).

Z

Zapomeňte

Zcela vymaže paměť. Poprvé ho použil ve druhém díle Zlatoslav Lockhart v Tajemné komnatě. Měl ale Ronovu zlomenou hůlku a tak se kouzlo obrátilo proti němu. A v 7.díle ho použila Hermiona na své rodiče a potom je zase použila Harmiona na smtijedy.

(Zastírací kouzlo)

Udělá z člověka něco jako lidského chameleona - splyne z okolím. Poprvé ho použil Alastor Moody v pátém dílu, když chtěli propašovat Harryho na Grimmauldovo náměstí 12.

(Zateplovací kouzlo)

Zateplí a vysuší daný předmět. Poprvé ho použila Hermiona Grangerová v pátém dílu na sebe, když se vrátila od návštěvy Hagrida, který se, po dlouhé době, uprostřed zimy, vrátil ze své výpravy, kterou dělal pro Fenixův Řád. Vrátila se s mokrými nohavicemi a horkým vzduchem sálajícím ze špičky hůlky si je v nebelvírské společenské místnosti vysušila.

Ž

Žer slimáky

Způsobí, že oběť začne jíst slimáky. Použil ho Ron Weasley ve druhém díle na Draca Malfoye. Ron měl však zlomenou hůlku a kouzlo se obrátilo přesně obráceně proti němu (plival slimáky).